jak prasować firany

By wyprasować dobrze firany, warto wspomnieć kilka słów o prawidłowym ich praniu.

Jest kilka sposobów prania firan:

– możemy to robić ręcznie, czyli gotujemy około litra wody z 5 skorupkami orzechów (jeśli jesteśmy uczuleni na detergenty), czekamy aż woda się troszkę ostudzi. Ponownie zagotowujemy wodę, wkładamy firany i moczymy całą noc.
Jeśli preferujemy szybko i mało ekologicznie możemy włożyć firany do woreczka z materiału lub poszewki po poduszce, dodać specjalny detergent do prania firan i włączyć na ok 60 stopni.
Przy firanach żakardowych temperaturę możemy nastawić nawet na 80 stopni.

Aby firanki prezentowały się w naszych oknach jak najlepiej, trzeba o nie odpowiednio dbać. I chodzi tu tak o pranie we właściwej temperaturze czy przy użyciu specjalnego proszku, jak i o prasowanie w prawidłowy sposób.

Jak prasować, by nie zniszczyć delikatnego materiału?
Zacznę od tego, że nie wszystkie firany trzeba prasować.
Tak, to dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią tej czynności wykonywać.
Nie trzeba prasować firan:
– żakardowych,
– z organtyny kreszowanej,
– z woalu kreszowanego,
– z sable.
– z tiulu
Firany z innych materiałów możesz śmiało prasować.
Pamiętaj jednak aby ustawić temperaturę żelazka na poziomie 1-2 st. Absolutnie nie więcej, ponieważ materiał może się przypalić – zrobisz dziurę, której niestety już nie ukryjesz.
Przy prasowaniu dużych firanek obok deski dobrze jest postawić krzesło lub dwa, które nakryjemy ręcznikiem. Pozwoli to na łatwiejsze układanie wygładzonych części materiału, a przez to zminimalizowanie powstawania na nich nowych zagnieceń. Można również kupić żelazko umożliwiające prasowanie w pionie. Wtedy wieszamy wilgotną firanę na karniszu i prasujemy ją dopiero wtedy. Koszt takiego żelazka to około 300 zł.

Dobra rada:
Jeżeli masz duże okno, na które chcesz powiesić dużą firanę do podłogi, to tym bardziej pomyśl o wybraniu firany z materiału bez prasowania.
Prasowanie firan, nie jest prostą umiejętnością, jeśli robić to będziesz pierwszy raz, nie przejmuj się porażką.

Piękne firany znajdziesz na polskiefiranki.pl