44

Skąd się wzięły firanki

W obecnych czasach na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje firanek oraz zasłon, które możemy dopasować zarówno do wymiarów naszych okien, jak i stylu w jakim urządzone zostało dane pomieszczenie. Jak tego typu dekoracje okienne ewoluowały przez lata?24093fde6b6b2c5880ec3687e9002c7f

Celem pierwszych firanek nie była, jak mogłaby nam się wydawać, ochrona przed wścibskimi oczami sąsiadów, lecz insektami. Na początku otwory okienne przysłaniane były przy pomocy błon zwierzęcych. Dopiero wiele lat później do tego celu zaczęto używać różnego rodzaju materiałów i wykorzystywać firanki jako elementy dekoracyjne.

Pisząc o historii firan, trudno nie wspomnieć o protestanckiej Holandii dziewiętnastego wieku, kiedy to zasłanianie okien było w złym guście. Firany, owszem, pełniły już funkcję dekoracyjną, lecz miały być one upięte w taki sposób, aby przechodnie byli w stanie dostrzec co dzieje się w mieszkaniu. Tego typu zwyczaj związany był z częstymi wyjazdami mężczyzn – odsłonięte okno informować miało mieszkańców, że żona, która została w domu nie zdradza swojego partnera.

Polskie firanki

Jeżeli chodzi o polskie firanki, to jeszcze kilkanaście lat temu do ich upinania i przymocowywania stosowane były wyłącznie tak zwane żabki. Szycie firan na wymiar nie cieszyło się wówczas dużą popularnością i każdy robił to sam we własnym zakresie. W obecnych czasach do wyboru mamy najróżniejsze fleksy, szelki, troszki, taśmy marszczące oraz tunelowe przeszycia. Bez przeszkód jesteśmy w stanie kupić tanie firanki do salonu, sypialni czy pokoju P1330798dziecięcego w najróżniejszych wzorach, kolorach czy fasonach.

Historia zasłon jest natomiast o wiele krótsza. W postaci, w jakiej znane są nam one obecnie, po raz pierwszy pojawiły się około trzysta lat temu. Jeszcze w średniowieczu szklane okna należały do rzadkości i spotkać można je było wyłącznie w domach osób zamożnych. U reszty wykorzystywało się tak zwane wywietrzniki, które przysłaniało się przy pomocy natłuszczonego albo nawoskowanego papieru oraz rogowych lub drewnianych okiennic.